Praktické informácie pre štúdium v Holandsku

Po príchode do Holandska si budeš musieť zariadiť pár formalít

1

Povolenie k pobytu

2

BSN - Bruggerservicenummer

3

Zdravotné poistenie

4

Digi ID

Povolenie k pobytu

Ako občan EÚ na štúdium v Holandsku nepotrebuješ žiadne víza. Jediné, čo si potrebuješ zariadiť v prípade, že sa rozhodneš ostať v Holandsku dlhšie ako 3 mesiace, je registrácia k dlhodobému pobytu na príslušnom úrade.
 
Čo potrebuješ k tomuto povoleniu?

  • Potvrdenie o prijatí na štúdium na holandskej škole
  • Cestovný doklad (pas alebo občiansky preukaz)
  • Európsku kartu zdravotného poistenia
  • 2x vyplnenú žiadosť o povolenie k pobytu
  • 2x fotografiu pasového formátu

BSN - Bruggerservicenummer

Je národné identifikačné číslo, ktoré v praxi slúži ako občiansky preukaz. Toto číslo je veľmi dôležité a budeš ho udávať v banke, zdravotnej poisťovni či na všetkých oficiálnych dokumentoch. Burggerservicenummer je tiež prepojené na tvoje DigiID (vysvetlené v ďalšom kroku) a môžeš si ho vybaviť na mestskej radnici. Úvodné týždne majú školy dohodu s radnicou o stránkových hodinách výhradne pre študentov. Toto Ti v praxi ušetrí čas a nekonečné čakanie v rade na úrade.
 
Čo je potrebné pre jeho získanie?

  • Potvrdenie o povolení k pobytu (z migračného úradu – bližšie informácie sa dozviete na radnici)
  • Fotku pasového formátu
  • Pas alebo občiansky preukaz
Zdravotné poistenie Po získaní Burggerservicenumber si vybav zdravotné poistenie. Aby si mal lepší prehľad, pripravili sme Ti krátky príklad toho, aký typ zdravotného poistenia potrebuješ:

Študujem a nepracujem:
Ak si študentom, ale zatiaľ nepracuješ, požiadaj o Primary Insurance. Cena tohto poistenia sa ročne pohybuje okolo 400 EUR (33 EUR mesačne)..

Študujem a pracujem:
Ak si študentom a zároveň pracuješ, okrem cestovania po Holandsku zadarmo získavaš aj množstvo iných benefitov. Basic Insurance teda poistenie pre študentov, ktorí popri štúdiu pracujú, stojí približne 94 EUR mesačne (každý rok sa to mení).

Čo je potrebné pre jeho získanie?

  • Zortoeslagen – Úľava na zdravotnom poistení pre pracujúcich študentov, kedy štát platí väčšinu zdravotného poistenia za Teba. Napr. z 94 EUR štát platí 87 EUR, čiže v praxi platíš len 7 EUR mesačne.
  • Huurtoeslagen – Benefit pre pracujúcich študentov, ktorí bývajú sami: napr. pokiaľ sa Holandsku počas štúdia zamestnáš a nájdeš si ubytovanie, ktorého cena bude mesačne presahovať 600 EUR, dostaneš od štátu príspevok cez 200 EUR (podrobnejšie informácie získaš na oficiálnych stránkach).

Digi ID

Po vybavení si BSN kartičky môžeš na úradoch vybavovať všetky potrebné úkony. Veľkou výhodou je mať tiež tzv. DigiID, ktoré bude slúžiť ako Tvoj on-line občiansky preukaz. S DigiID sa budeš môcť prihlásiť na všetky ústredné stránky on-line a vybaviť si všetko potrebné bez zbytočného čakania v rade na úradoch. Pre zvýšenie bezpečnosti sa musíš prihlásiť cez SMS verifikáciu, preto si ešte pred jeho založením vybav holandské telefónne číslo.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.