Aké je Holandsko

Holandské ikony

Tulipány

Pôvodne pestované v Otomanskej ríši, boli tulipány importované do Holandska v 16. storočí. V polovici 17. storočia sa stali tak populárnymi, že spôsobili takzvanú „Tulip mániu“. Ľudia ich začali hromadne nakupovať, čo spôsobilo, že tulipány nadobudli takú vysokú hodnotu, že sa dokonca začali používať ako platidlo. V súčasnosti je Holandsko vďaka tulipánom stále populárne často sa „kvetinárstvom sveta“.

Tulipány

Veterné mlyny

Holanďania sú v súvislosti so suchom a vodou veľmi inovatívni. Stavali hrádze, opevnenia a neposlednom rade aj veterné a vodné mlyny, aby vytvorili nový kúsok zeme. Najstarší mlyn je vodný mlyn a datuje sa do 8. storočia. Všetky tieto metódy sa používali na to, aby stovky jazier a močiarov, a na to, aby zabránili povodniam. Dnes sú veterné mlyny charakteristickou črtou holandskej krajiny a symbolom boja Holandska s vodou. Aj keď je v Holandsku viac ako 1000 veterných mlynov, najznámejšou oblasťou je Kinderdijk, ktorý patrí do zoznamu UNESCO.

větrný mlýn

Syr

Holanďania vyprodukujú 650 miliónov kíl syra ročne, z ktorého dve tretiny sú vyexportované, čo robí Holandsko najväčšieho vývozcu syra na svete. Každý Holanďan za rok skonzumuje v priemere 14,3 kíl syra. Niet divu, že Holandsko má teda reputáciu ako „syrová krajina“. Najpopulárnejšími holandskými syrmi sú Gouda a Eidam. Exsituje množstvo ďalších druhov syra ako Maasdam, Frisian, Leerdamer alebo Bluefort.

holandský sýr

Van Gogh, Rembrandt & co.

Holandskí majstri navždy zmenili svojimi ťahmi štetca umenie maľby. Maliari ako Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer, alebo Jan Steen získali medzinárodnú reputáciu 16. a 17. storočí. Holandskí majstri boli umeleckými priekopníkmi už dávno pred a po „zlatej ére maľby“. Na rozdiel od týchto majstrov, oslavovaných už počas ich života, sa Vincent van Gogh uznania pred svojou smrťou nedočkal. V súčasnosti je však jeden z najobdivovanejších umelcov vôbec. Ak by si si chcel pozrieť jeho diela, určite navštív Van Gogh Museum v Amsterdame. Pokiaľ Ťa zaujímajú starší majstri, zájdi do Rijksmuseum v Amsterdame, Mauritshuis v Hagu alebo The Rembrandt House Museum v Amsterdame.

Van Gogh obraz

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.