FAQ štúdium v Holandsku

Kedy musím podať prihlášku na univerzitu v Holandsku?

V prípade nástupu na štúdium v septembri je potrebné podať prihlášku na vysokú školu v Holandsku cez centrálny systém Studielink najneskôr do augusta. Niektoré univerzity prijímajú prihlášky aj neskôr. Dôležité je sledovať informácie o deadlinoch priamo na webových stránkach konkrétnych škôl. Prestížne univerzity či obľúbené študijné odbory môžu ponúkať iba obmedzený počet miest, preto platí, „čím skôr, tým lepšie“.

Aká znalosť angličtiny je vyžadovaná?

Znalosť angličtiny môžeš doložiť jazykovými certifikátmi. Medzi najrešpektovanejšie skúšky z angličtiny patria medzinárodne uznávané skúšky TOEFL či IELTS. Niektoré univerzity môžu akceptovať aj iné typy skúšok, napr. CAE.

Príklad jazykových skúšok a požadované ohodnotenie: 

  • IELTS test - 6.0
  • Cambridge: CAE
  • TOEFL test (550 papierová forma, 213 počítačová forma, 79 internetová forma)

Sú v Holandsku študentom poskytované zľavy?

Študentom sú v Holandsku poskytované zľavy na základe preukázania sa študentskou kartou, či už tou priamo z Tvojej univerzity alebo medzinárodnou ISIC. Ide predovšetkým o zľavy do múzeí, kín, barov, reštaurácií či pri nákupoch. Väčšina škôl ponúka svojim študentom ich vlastné kultúrne a iné akcie, ktorých ceny sú „študentské“ (napr. školské kino, školské športové aktivity a pod.). Je možné si zaobstarať zľavovú kartu na vlak, ktorá Ti umožňuje cestovať so 40% zľavou, avšak iba mimo špičky. Viac informácií na stránkach holandskej železničnej dopravy tu.

Musím hovoriť holandsky ak chcem pracovať?

V Holandsku hovorí väčšina ľudí anglicky a na začiatok to bude určite stačiť. Študenti, ktorí hovoria len po anglicky, robia často manuálne práce ako výpomoc v kuchyni, záhradách či reštauráciách. Ak hľadáš full-time prácu v kancelárii, holandčinu budeš určite potrebovať. Viac informácií v sekcii Práca v Holandsku.

Platí toto vzdelanie aj u nás?

Ponúkané univerzity sú oficiálne akreditované inštitúciami a ich diplom je uznávaný ako v Holandsku, tak aj v zahraničí. Študenti, ktorí vycestovali do Holandska s Information Planet dokonca tvrdia, že majú na pracovnom trhu v SR veľkú výhodu, pretože hovoria plynule po anglicky a majú tiež relevantnú prax, ktorú získali už počas štúdia.

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, na poskytovanie funkcií sociálnych sietí, personalizáciu obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. používaním webu súhlasíte s ich použitím.